plus i minus
In: Artykuły0

Beton lekki to beton o gęstości w stanie suchym nieprzekraczającej 2000 kg/m3. Wyróżnić można beton na kruszywie keramzytowym lub styropianowym. Gęstość keramzytobetonu mieści się w zakresie od 800 do 1600 kg/m3, natomiast gęstość styrbetonu nie przekracza 1000 kg/m3, ponieważ wypełniaczem jest styropian granulowany. Nowością jest ZEO-beton wytwarzany na bazie zeolitu, którego ciężar wynosi maksymalnie 1850 kg/m3.

Cechą charakterystyczną różnych odmian betonu lekkiego jest wysoka zawartość kruszywa o niewielkim ciężarze, która może wynosić nawet 80% objętości całej mieszanki. Przykładowo, keramzyt jest kilkukrotnie lżejszy niż piasek stosowany w tradycyjnych mieszankach betonowych.

Zalety betonu lekkiego

Beton lekki charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, co wynika z porowatej struktury i uwięzionych pęcherzyków powietrza. Z betonu powstają bloczki konstrukcyjne, które są łatwe w obróbce, cięciu i piłowaniu. Duże wymiary bloczków o niskiej wadze można układać ręcznie z użyciem najprostszych narzędzi, a to oznacza sporą oszczędność czasu.

Beton lekki umożliwia zmniejszenie grubości ścian, a nawet zrezygnowanie z dodatkowej izolacji. Lekkie ściany nie obciążają fundamentów, co jest niezwykle ważne przy renowacji starych domów. Ponadto zużywa się mniej zaprawy. Warto wspomnieć także o mrozoodporności i paroprzepuszczalności oraz niskiej podatności na zasiedlanie przez pleśń i grzyby.

Wady betonu lekkiego

Beton lekki charakteryzuje się obniżoną wytrzymałością, dlatego w niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie dodatkowych zbrojeń. Aby bloczki zachowały dobre właściwości termoizolacyjne, konieczne jest ich zabezpieczenie przed wilgocią. Pustki w betonie obniżają poziom pochłaniania dźwięku, a więc beton lekki nie zapewnia dobrej izolacji akustycznej.