Stacjonarne silosy na cement

Silosy stacjonarne są przeznaczone do składowania sypkich materiałów budowlanych takich jak cement, popiół lotny bądź inne dodatki. Napełnianie silosu następuje bezpośrednio z cementowozu wyposażonego w instalację do transportu pneumatycznego. Transport cementu odbywa się pneumatycznie rurociągiem zasypowym.

W zależności od rozmiarów, silosy stacjonarne wykonywane są jako całość i transportowane samochodem ciężarowym na miejsce stałego posadowienia, bądź też dostarczane są w segmentach i scalane na przygotowanych do tego celu fundamentach. Silosy te w zależności od lokalnych warunków oraz głównie od potrzeb inwestora posiadają rożne gabaryty umożliwiające ich włączenie w istniejący cykl technologiczny.

Wyposażone są w standardzie w instalację napełniającą, zawór bezpieczeństwa, drabinę i barierki ochronne na górze silosa. Obecnie zamiast wibratorów stosuje się układ nadmuchu sprężonego powietrza w celu umożliwienia lepszego spadku cementu. W wyposażeniu dodatkowym mogą znajdować się filtry tkaninowe, otrząsane elektromagnetycznie i wskaźniki poziomów napełnienia minimalnego i maksymalnego.